بست ال هبلکس

ضخامت2 میلی‌متر
عرض3 سانتی‌متر
طول کل30 سانتی‌متر

مطابق آیین نامه 2800، استفاده از بست L شکل برای اتصال دو دیوار به یکدیگر مجاز نمی باشد و برای هشتگیر کردن دیوارها باید از بست رادیکالی استفاده نمود.

بست ال شکل چیست؟

بست ال شکل هبلکس (بست گونیا) عبارت است از یک بست دارای زاویه قائمه (90درجه)، که برای اتصال نما مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این بست‌ از ورق فولاد گالوانیزه است و در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم می‌باشد.

کاربرد بست ال شکل

در آیین نامه قدیم، از این بست برای هشتگیر کردن دیوار خارجی و داخلی استفاده می‌شد، در حالی که طبق پیوست ششم آیین نامه2800 برای هشتگیر کردن دیوار باید از بست رادیکالی هبلکس استفاده نمود.

اتصال نما به بلوک هبلکس

امروزه از بست ال هبلکس (بست گونیا هبلکس) برای اتصال نمای تر به بلوک هبلکس استفاده می شود. به این صورت که یک ضلع آن هنگام دیوارچینی با دو میخ فولادی 7سانتی‌متری به بلوک هبلکس متصل شده، و ضلع دیگر آن از دیوار خارج می‌شود (از دیوار خارجی به سمت نمای سازه یا به سمت بیرون سازه).

به این ترتیب، هنگام اجرای نما، ضلعی که از دیوار به سمت نمای ساختمان خارج شده بود، داخل ملات فرو رفته و موجب استحکام بیشتر و چسبندگی بهتر نما به دیوار می‌شود.

اتصال فریم فلزی به بلوکaac

همچنین می‌توان از بست ال شکل هبلکس برای اتصال فریم فلزی به بلوکaac نیز استفاده کرد. به این صورت که یک ضلع آن به فریم فلزی جوش یا پرچ می‌شود و ضلع دیگر آن به بلوک هبلکس، توسط دو عدد میخ فولادی 7سانتی‌متری متصل می‌شود. (هبلکس خاصیت میخ‌پذیری دارد، جهت آشنایی بیشتر با هبلکس به درباره هبلکس مراجعه نمایید.)

اتصال وادار میانی به بلوک هبلکس

کاربرد دیگر بست ال شکل برای اتصال وادار میانی به بلوک هبلکس می‌باشد. به این ترتیب، یک ضلع آن به سازه جوش یا پرچ می‌شود و ضلع دیگر آن با دو عدد میخ 7سانتی‌متری به بلوک هبلکس متصل می‌شود.

به این ترتیب برای استحکام بیشتر و اتصال قوی‌تر دیوار‌های هبلکس، سازه به هبلکس و یا اتصال فریم و وادار میانی به هبلکس می‌توان از بست گونیای هبلکس استفاده نمود، اگرچه کاربرد بیشتر آن برای اتصال بهتر ملات نمای سازه به هبلکس می‌باشد.

مشاوره رایگان