بست تخت هبلکس

ضخامت1.2 میلی‌متر
عرض2.5 سانتی‌متر
طول20 سانتی‌متر

بست تخت هبلکس چیست؟

بست تخت هبلکس (بست ساده، بست ثابت، بست میخکوب یا تسمه دوخت هبلکس) عبارت است از یک بست به شکل خط کش، که بلوک‌های هبلکس در یک ردیف را به یکدیگر کلاف می‌کند. به بیان دیگر این بست جایگزین میلگرد بستری است که در بلوک‌های سیمانی و سفالی مورد استفاده می‌گیرد.

کاربرد تسمه دوخت هبلکس

از بست تخت هبلکس (تسمه گالوانیزه، بست فلزی) برای اتصال دو بلوک واقع در یک ردیف استفاده می‌شود. همچنین، از این بست برای اسکوپ نمای آجر دوغابی بر روی بلوک‌های هبلکس نیز می‌توان استفاده کرد.
کاربرد دیگر آن برای تقویت شیارزنی های ناشی از اجرای تاسیسات است، که بر روی دو لبه برش خورده دیوار قرار می‌گیرد. سپس مش یا رابیتس را روی محل شیار قرار داده و با ملات چسب هبلکس پوشانده می‌شود تا سطح صاف و یک دست برای اجرای نازک کاری حاصل گردد.

نحوه اجرای بست تخت هبلکس

این بست بوسیله 4 عدد میخ فولادی (طول میخ باید 7 سانتی‌متر باشد) بر روی درز بین دو بلوک در کنار هم، متصل شده، بلوک‌ها به هم کلاف گردیده و شیوه صحیح کلاف شدگی فاق و زبانه عملیاتی  می‌گردد.

نحوه محاسبه تعداد بست‌های لازم

بست تخت برای دیوار‌های بیرونی در هر دو ردیف و برای دیوار‌ های داخلی در هر سه ردیف از بلوک های هبلکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور حدودی به ازای هر مترمربع دیوار چینی با ضخامت بلوک ۸، ۱۰و ۱۵، سه عدد بست تخت لازم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات دیوارچینی هبلکس، به روش اجرای هبلکس مراجعه نمایید.

برای کلاف کردن بلوک های هبلکس، باید از بست تخت مطابق آنچه در پیوست ششم آیین نامه2800 ذکر شده، استفاده کرد. همچنین برای اسکوپ نما هم می‌توان از این بست استفاده کرد.

خیر، به علت اینکه بلوک های هبلکس با چسب مخصوص خود اجرا می شوند که ضخامت ملات چسب حدود 2 میلی‌متر است، استفاده از میلگرد بستر امکان پذیر نبوده و باید از بست تخت هبلکس استفاده کرد.

خیر، مطابق پیوست ششم آیین نامه2800، برای هشتگیر کردن دیوارهای هبلکس باید از بست رادیکالی استفاده نمود.

5/5 (6 نظر)
مشاوره رایگان